Gondolatok az idősekről

Idős emberekVárosunk éppen most ünnepli 60. születésnapját. Azonban a „nagyvárosokhoz” képest még szinte csak tinédzser. Ellenben akiknek a városunkat köszönhetjük, akik 20 évesen vagy fiatalabban jöttek ide tanulni és dolgozni, már bőven benne vannak a korban. Ők ma legalább 80 évesek, ha köztünk vannak még egyáltalán. Városunk lakóinak átlag életkora, mint ahogy országunk lakóinak átlagos életkora is, egyre jobban nő. Ez azt jelenti, hogy a város lakosságának egyre nagyobb része jelenleg is idős ember, és arányuk az idő múlásával egyre csak növekszik. Ha azt is figyelembe vesszük, hogy egyre kevesebb gyermek születik, illetve hogy a 18-24 éves korosztály nem helyben képzeli el életét, akkor megállapíthatjuk, hogy komoly feladatok elé néz ezen a terület a jövőben az, aki a város vezetésére készül.

Ha csak szociális, egészségügyi vagy gazdasági problémaként vizsgáljuk a kérdést, akkor nagy hibát követünk el. Ugyanis az emberek idős korukra elvesztik korábbi életük kapcsolatainak jelentős részét. A korábban aktív életet élők közül sokan bezárkóznak és elvesztik érdeklődésüket a környezetük iránt. Ezt a folyamatot erősítik az idős korban elszenvedett konfliktusok, valamint a korábban biztonságot nyújtó társ elvesztése is. Mint minden ember az idősek is önérzetes lények, így sokan kellemetlen érzésként élik meg, hogy segítséget kérjenek másoktól. Ez főleg idegen emberek megjelenése esetén okozhat komoly problémákat.

Az idős, egyedül élő, zárkózott emberek számára a kiszolgáltatottság is komoly probléma. A média szinte minden héten beszámol egy-egy idősek sérelmére elkövetett csalásról, esetleg bűncselekményről. Nem csoda, ha az idős emberek egyre jobban zárkózottá válnak. Az állam (így az önkormányzat is) különféle hatóságok, szervezetek működtetésével próbálja kezelni az idős emberek problémáit. Vannak olyan civil kezdeményezések is, amelyek ezen a területen fejtik ki áldásos tevékenységüket. Azonban, ha jobban megvizsgáljuk, akkor kiderül, hogy csak azok számára hozzáférhetőek ezek a szolgáltatások, akik valami miatt ellátásra szorulnak. Az utóbbi évek központosítást erőltető politikája sem kecsegtet azzal, hogy a jövőben jobban menjenek dolgaink ezen a területen. Talán éppen ezért, sok esetben az ebbe a körbe tartozó, egyedül élő idős emberek mégsem kerülnek a figyelem középpontjába, mert a „háló”, amelynek feladata lenne a folyamatos felmérés, csak bizonyos „paraméterek” megléte esetén kapcsol tevékeny fokozatba.

Gondolataim a témával kapcsolatosan

Meggyőződésem, hogy városunk lakói, tartoznak annyival az oroszlányi idős embereknek, hogy segítenek az idős korukat kellemesebbé, élhetőbbé tenni. Hogy biztosítják számukra a kulturált, eseményeket, barátokat és élményeket hozó öregkor megtapasztalását. Miként lehetne ezt biztosítani az Oroszlányon élő idős emberek számára?

Egyik megoldás –amelyben a dominanciát a törvény erejénél fogva az állam képviseli– a bentlakásos idős-otthonok működtetése. Mivel ez állami feladat lett, az önkormányzat nem sokat tud már tenni ezen a területen. Az állam egyeduralma miatt pedig nem sok jót jósolok hosszútávon ezen a területen.

Marad a nappali „ellátás”. Úgy gondolom, hogy Oroszlánynak komoly fejlődési lehetőségei vannak ezen a területen. Vannak a városban olyan kisebb, nagyobb csoportok, amelyekben idős emberek jönnek össze időről-időre. Ezek megerősítésével és „szaporításával” kellene biztosítani azt, hogy egyre szélesebb körre lehessen kiterjeszteni kedvező hatásukat.

Megfelelően képzett szakembereket kell bevonni a folyamat „profi” módon való működtetésébe. A szociális szolgálat sok idős emberhez elér, de sajnos nagyon sok idős ember ki is marad a fentebb említettek miatt. Az általuk „kezelt” idős emberek ugyanis jellemzően ellátottak. A szolgálat gondozást biztosít számukra. Én viszont ha tetszik, ha nem szórakoztatásról, menedzselésről beszélek. Olyan szolgáltatások működtetéséről, amely idősek számára biztosítja az aktívabb élet lehetőségét, a közösség vérkeringésébe való belépés lehetőségét biztosítva az idős emberek számára.

Tárgyi feltételek – Az önkormányzat feladata kell, hogy legyen olyan helyiségek biztosítása az idős emberek közösségeinek, ahol hetente egy-két alkalommal legalább 3-4 óra időtartamra összejöhetnek. Ezekben a helyiségekben olyan infrastruktúra kialakítását tartom szükségesnek, amely az ott tartózkodáshoz és a szabadidő eltöltéséhez feltétlen szükséges: – mikro-sütő, 2 helyes melegítőhely, 6-8 személy számára étkészlet, játékok, televízió, minimális bútorzat (asztalok, székek, legalább egy fekvőhely), stb. A további egyéni igényeket a „klubhelyiség” használói már rendezhetnék saját maguk számára. A helyi és távolabbi rendezvényekre való eljutás érdekében (nem kifejezetten az idős emberek kizárólagos használatára) szükségesnek tartom egy 20-30 fős városi tulajdonban lévő busz beszerzését és üzemeltetését.

Személyi feltételek – A közösségek összefogására, programok szervezésére megfelelő szakembert kellene biztosítania az önkormányzatnak. Önkéntesekből kellene olyan szervezetet kialakítani, akik animátorként közreműködhetnek ezen a területen. Erre a feladatra ideális erőforrást biztosíthatnának az érettségiző diákok. (Számukra törvény írja elő a közmunka kötelező teljesítését!) A már meglévő civilszervezetek is megkereshetőek lennének, annak érdekében, hogy az együttműködés keretei miként fejleszthetőek.

Pénzügyi feltételek – A helyiség díjmentes használatának lehetősége meglátásom szerint alapvető fontosságú. Szintén fontos kérdés, hogy a rezsiköltség rendezése is az önkormányzat feladata lenne. Az idős emberek egyes programjaihoz a város az utazási költségek (városi busz) megtérítését is biztosíthatná. A civil- és sportszervezetekhez hasonlóan az idős emberek közösségeinek is biztosítani kellene valamilyen támogatási rendszert, amely segíthet szegényes forrásaik kiegészítésében annak érdekében, hogy színvonalasabb programokat tudjanak szervezni önmaguk számára.

Foglalkozási lehetőségek – Kulturális eseményeket (színház, koncert, előadások), hitéleti eseményeket, kirándulásokat, szervezett közösségi eseményeket (animátorokkal) kellene biztosítani számukra.. Amennyiben 4-5 közösség már működik, akkor a közösségek közötti együttműködés és események szervezése is biztosítható lenne. Oktató és tájékoztató foglalkozások (befűzések kockázatának csökkentése, eszközök használata, stb.) biztosítása alapvető fontosságú lenne a fentebb leírt káros folyamatok csökkentése érdekében.

Egyéb feladatok – Rendszert kellene kidolgozni és működtetni annak érdekében, hogy a város minden idős embere (legfőbbképpen az egyedül élők) elérhető legyen. Biztosítani kellene egy folyamatos tájékoztató-rendszer működtetését (például a városi televízió ilyen tartalmú műsorainak kialakításával, a helyi újság tematikus átalakításával, stb.) A személyek felmérésén és elérhetőségének biztosításán túl a tényleges igények felmérést is biztosítani kellene egy megfelelő monitoring rendszer működtetésével, amely a szolgáltatás folyamatos fejlesztését is biztosítani tudná.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.